Emlékoldal minta

dsa 1

MINTA JÓZSEF

kereskedő

Született: 1948. október 20.
Mintavárosban
Elhunyt: 2022. március 19.
Mintavárosban

Kereskedő családba született. Édesapja, Minta József Mintaváros népszerű szövetboltjának volt a tulajdonosa, nyugdíjazásáig vezette az üzletet. Édesanyja a háztartást vezette, két gyermekét nevelte.Húga, Minta Szilvia, 1950-ben született, orvosnak tanult, nyugdíjba vonulásáig Mintavárosban, háziorvosként dolgozott.

Gyermekkorát kiegyensúlyozott családi környezetben töltötte. Az általános és középiskolát Mintavárosban végezte. Édesapját példaképnek tekintette, megörökölte tőle a kereskedői szakma iránti érdeklődést, ezért a budapesti kereskedelmi főiskolán tanult tovább. Tanulmányai befejezése után visszatért szülővárosába, ahol édesapja által vezetett szövetüzletben dolgozott. 1990-től, amikor az üzlet családi tulajdonba került, átvette a vállalkozás vezetését, édesapja halála után, egyedüli tulajdonosként korszerű üzletté fejlesztette és hagyta örökül gyermekeinek.

1975-ben alapított családot, feleségül vette Példa Saroltát, aki hű társa volt egész életében. 47 évet éltek együtt jóban-roszban, szeretetben, megértésben. Három gyermekük született: János, Sarolta és Piroska, mindhárman diplomáztak. János folytatta a családi hagyományt, kerekedő lett, tovább működtette az üzletet. A lányok tanári pályát választottak. Mindhárman családot alapítottak, gyermekik Panni, Krisztina, Gergő, Sára és Hunor bearanyozták János idős korának napjait, a legboldogabb akkor volt, amikor az unokákkal vette körül magát.

János köztiszteletben álló emberként ismerték környezetében, becsülték szorgalmát, munkabírását, kitartását, segítőkészségét, mértékletes életmódját. Elismerték szakmai tudását, amellyel vállalkozását vezette. Bár sohasem vágyott közéleti szerepre, távol tartotta magát a politikától, de szívesen támogatta a helyi kezdeményezéseket. Rendszeresen adományozott szociális célokra, és lelkes szurkolója és támogatója volt a mintavárosi labdarúgó csapatnak.
A Mintavárosi Hírek többször is cikkezett üzletéről, példás közösségi szerepvállalásáról (Itt olvasható).

Megvalósította élete nagy álmát, saját tervei alapján kertes családi házat épített, amelyben feleségével együtt igazi otthont teremtett. Kedvenc foglalatossága volt a kert gondozása, szépítése. Szívesen üldögélt a ház kertre néző teraszán. Gyakran rendezett családi és baráti összejöveteleket a kertben, nála senki sem főzött finomabb bográcsgulyást. Szerette az embereket, a jó társaságot, ilyenkor szívesen viccelődött, poénkodott. Idősebb korában kedvenc mondása volt, ”mióta a halált feltalálták, az élet elég bizonytalan lett”.
Nem szívlelte a hazugságot, az álnokságot, kerülte azokat az embereket, akikben csalódott.
Szeretett utazni, gyakran jár Erdélyben, főleg a székelyföldi hegyekben, az ottani emberek között érezte jól magát. De a bolgár, a görög vagy a horvát tengerparon is De, szívesen töltött néhány napot.

Fiatal korában sokat olvasott, kedvencei közzé tartoztak a történelmi regények, Rejtő Jenő könyveit többször is elolvasta, és gyakran idézett belőlük egy-egy szellemes mondatot, sokszor emlegette, hogy „nem lehet minden pofon mellé közlekedési rendőrt állítani”.

Szerette a sportot, fiatalkorában maga is focizott a helyi csapatban, de később az idejét a munka, az üzlet ügyes-bajos dolgainak intézése kötötte le. De rajongása megmaradt, a helyi csapat mellett a Fradinak és a magyar válogatottnak szurkolt.
Szerette a zenét, még kedvenc együttesének, az Omegának a koncertjeire is eljárt, de szívesen hallgatta Zoránt, Korda Györgyöt és Cserháti Zsuzsát.

Rajongott a magyaros konyháért, kedvenc étele a felesége által készített töltött káposzta és a tejfölös csirkepaprikás volt. Ritkán, inkább csak társaságban ivott alkoholt, ilyenkor a házi pálinkát, a rizling-fröccsöt vagy a csapolt sört részesítette előnyben.
Minta János 74 évet élt közösségének, családjának szeretetében és megbecsülésében.
Emlékét őrzik: felesége, gyermekei, unokái.

FOTÓK

VIDEÓK

Az emlékoldal QR kódja

Az Emlékoldalból generált QR-kódot időtálló és esztétikus lapocskán lézergravírozással jelenítjük meg.
A 4×4 cm méretű, ezüst vagy fekete színben elkészített lapocskát postázzuk a Megrendelőnek.
A sírkőre, vagy fejfára ragaszthatott lapocskán megjelenő QR-kódra irányított, bármilyen okostelefonon QR-kód olvasó applikációja megjeleníti az Emlékoldalt.

dsadas